Akustika tělocvičen, sportovišť a společenských sálů

Akustika sportovišť

Na úpravu doby dozvuku ve sportovištích přímo poukazuje norma dle ČSN 73 0527, ta má ale pouze doporučující charakter. Ve chvíli, kdy se posuzuje prostor určený pro tělovýchovu nebo pro výchovu a vzdělávání, tak jsou požadavky na dobu dozvuku přísnější a zcela závazné, jedná se o vyhlášku č.: 410/2005 Sb. Proto takové prostory náročné na posouzení návrhu akustických úprav necháváme vždy na autorizovaném akustikovi, který provede výpočet nebo měření, výpočet, zpracuje studii a následné měření po realizaci.

Prostory tělocvičen, sportovišť nebo kulturních a společenských sálů jsou díky své velikosti, obestavěnosti, druhu použitých materiálů a hlavně svým využitím, kdy dochází k mnoha zdrojům hluku ve stejný čas, náročné na úpravu doby dozvuku. V těchto prostorách neřešíme pohlcení zvuku v přímém směru, ale eliminaci nadměrného odrážení hluku právě od dlouhých rovných stěn, relativně tvrdé podlahy a stropu. Příznivé doby dozvuku docílíme změnou poměru odrazivých a pohltivých ploch.

Jak prostorovou akustiku v tělocvičnách děláme?

Jedna ze zásad prostorové akustiky hovoří o tom, že nejúčinnější plochou pro montáž akustického absorberu je strop. To platí v případě, kdy má strop větší plochu než stěna a kdy je délka mezi stěnami delší než výška od podlahy ke stropu. Pokud neupravíme jednu ze stěn, tak se hluk odráží mezi dvěma stěnami do té doby, než doputuje k akustickému podhledu na stropě. 
Do prostor tělocvičen používáme akustické panely speciálně vyrobené do sportovišť. Takové panely jsou především protinárazové. Tyto panely samozřejmě mají statut „širokopásmový akustický absorber“. Nabízíme je v několika barevných variantách a rozměrech. Materiál je naprosto anorganický, nepodporuje vznik plísní, disponuje až 90 % světelnou odrazivostí a snese až 100 % relativní vzdušnou vlhkost. 

Potřebuji poradit s akustikou na sportovištích. Co mám dělat?

Chcete odhlučnit byt? kontaktujte nás!

Kontaktujte nás

Chcete odhlučnění vašeho bytu? Přijedeme na obhlídku.

Přijedeme, zaměříme

Chcete odhlučnit byt? Navrhneme vám vhodné řešení!

Navrhneme řešení

Chcete odhlučnit byt? Uděláme vám cenovou kalkulaci!

Uděláme vám nabídku

Co nabízíme v oboru akustiky sportovišť?

Dodáme Vám zcela na klíč odhlučnění a úpravu akustiky v tělocvičnách a společenských prostorách od původního změření a vypracování akustické studie, přes realizaci až po finální protokol z měření. Do tělocvičen a sportovišť používáme speciální akustické panely, které jsou odolné proti nárazu míčem, celá nosná konstrukce podhledu je pak upravena proti nárazu nebo ještě dále opatřena ochranou sítí.

Řekněte si o návrh řešení a cenovou kalkulaci

Hned budete vědět, co to obnáší a co to stojí. Kontaktujte nás.

14 + 1 =

Chcete vědět víc o akustice? Mohl by vás zajímat náš blog!

Kromě toho, že řešíme problémy s akustikou, tak o ní také píšeme na našem blogu. Tento blog slouží široké veřejnosti k lepšímu, lidštějšímu pochopení a srozumitelnějšímu vysvětlení oblasti odhlučnění a stavební akustiky. Nehodlám se zde vyjadřovat jako chytrá kniha, narazíte zde na pár vulgarizmů, drbů a určitě i pravopisných chyb. Tak se dejte do čtení. Zde je výběr aktuálních článků:

© Noitami akustika 2010 - 2017 | Web navrhl a vytvořil MarMal.cz - tvorba webových stránek.