Reference

Jump arena Zličín

Zákazník, kterému jsme akusticky upravovali již dvě provozovny (Jump park Na Jarově, Lazer fun na Českomoravské), potřeboval pomoci s nízkou neprůzvučností stávající stěny v komerčním objektu na Zličíně. Po první schůzce vyplynulo, že jeho záměr otevřít velký projekt Jump Areny Praha nebude tak jednoduchý, protože prostor sousedí s filmovými ateliery, kde probíhá každodenně natáčení seriálu pro televizi. To znamená, že z jedné strany jsou skákající, výskající lidé a z druhé strany prostor naprosto náročný na ticho. Velice citlivé mikrofony snímaly veškeré nežádoucí hluky, dokonce i letadlo prolétávající v několikakilometrové výšce nad objektem. A v takových případech se natáčení přerušovalo. Vůbec největší oříšek bylo zadání, které umožňovalo montáž neprůzvučné skladby pouze z jedné strany, takže se jednalo o předsazenou stěnu.

Ani po kontrolních měřeních a několika výpočtech nebylo možné garantovat, že jakýkoli existující systém dodatečného odhlučnění je vůbec schopný zaručit takovou hodnotu neprůzvučnosti, aby bylo možné fungování těchto provozů. U vícevrstvých konstrukcí je výsledek vždy s velkým otazníkem, akustici pro něj používají korekci +- 7dB…

  • Zadání investora: Navzájem nerušit dva naprosto odlišné provozy, odhlučnění jen z jedné strany, odhlučnit v co možná nejkratším termínu
  • Termín realizace: 2017
  • Doba realizace: 44 dní
  • Místo realizace: Praha 5, Zličín areál JUMP ARENA PRAHA
  • Použité materiály:  Knauf Diamnat, Compri Phonestar Wolf TRI 15, Knauf Decibel a dlaší tajné ingredience
  • Kategorie: Odhlučnění stěny, prostorová akustika, doba dozvuku

Hodnota neprůzvučnosti stávající stěny byla 37dB (podobná jako lehké, voštinové dveře), po realizaci první stěny neprůzvučnost vzrostla na hodnotu  55,5dB, (podobná hodnota jako po realizaci odhlučnění v bytech). Po dodání druhé stěny, která zakrývala stávající 50 cm tlustou zděnou stěnu, se celková hodnota neprůzvučnosti pohybuje na 61dB (tato hodnota neprůzvučnosti je podobná jako v kinech mezi jednotlivými sály), což je výrazně lepší hodnota, než s kterou bylo původně uvažováno v akustické studii vypracované Laboratoří akustiky.

Postavili jsme pětiset metrovou dokonalou stěnu, která se skládala ze sedmi vrstev, během měsíce jsme na místo namontovali více jak 24tun materiálu. 

Dále bylo zásadní upravit dobu dozvuku. Původní stav se pohyboval kolem hodnoty 5sec, v takovém prostoru 1300m2 není jednoduché a hlavně levné změnit poměr odrazivých ploch v pohltivé tak, aby se doba dozvuku zásadně změnila. Proto jsme sestrojily akustický širokopásmový absorber s hodnotou pohltivosti  aw1,09, vlastně jsme jich smontovali bezmála 1000 ks. Tento panel má aktivní plochu pohlcení více jak 2,2m2 a díky svému vertikálnímu umístění je ještě efektivnější. Doba dozvuku byla korigována na hodnotu 2 – 2,5sec. Věděli jsme, že do celého prostoru přijde dodat ještě několik tun textilií, koženek, molitanů, koberců a jiných pohltivých materiálů, které ještě zamezí zbylému odrážení zvuku.

Takže mise splněna!  Nikdy dříve jsme nepostavili dokonalejší stěnu a nesáhli si na hranici našich a i materiálových možností.  Jsem vděčný, že mám za sebou tým tak šikovných lidí, bez kterých by to nešlo, ostatně jako na každé jiné zakázce.

Fotky z realizace

© Noitami akustika 2010 - 2017 | Web navrhl a vytvořil MarMal.cz - tvorba webových stránek.