Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru

Publikováno 17.1.2017 na portále estav.cz

Znáte ten pocit, když v prázdném vyklizeném bytě slyšíte ozvěnu? Po zaplnění interiéru záclonami, knihovnou, kobercem se situace zlepší. Co když ale máte velký otevřený prostor domu, například schodiště či jídelnu, a i po zabydlení vás obtěžuje nepříjemná ozvěna? Příklady řešení si ukážeme v dnešním článku.

Prostorová akustika v rodinném domě

Majitel rodinného domu ve středočeském kraji si stěžoval na přílišné odrážení zvuku v obývací části domu, která je propojena s kuchyní a zasahuje i do dalšího podlaží, kdy po jedné straně místnosti s vysokým stropem vede schodiště do dalšího podlaží. Při společenských akcích pořádaných majiteli, ale i při běžném užívání byl odrážený zvuk velmi intenzivní, nebylo možné současně pobývat s přáteli, vařit nebo sledovat TV či poslouchat hudbu. Žena majitele domu často pociťovala vlivem hluku bolesti hlavy.

Bylo zapotřebí vyměnit tvrdé, zvukoodrazivé povrchy za povrchy zvukopohltivé. Zákazníkovi se nejvíce zamlouval design akusticky pohltivé perforované desky Knauf Cleaneo, nepravidelná perforace. Koeficient pohltivosti takové desky se pohybuje kolem 0,5. Záleží na šířce prostoru nad podhledem a také na typu užité minerální izolace. Stávající plný sádrokarton byl odstraněn, vznikla zde cca 20 cm vzduchová kapsa, kam byla dodána izolace 12 cm, 40Kg/m2 Knauf Insulation. Celkový vjem po výměně povrchu podhledu je takový, že se již zvuk neodráží, zlepšila se zásadně slyšitelnost v prostoru.

Ozvěna – doba dozvuku v jídelně

Při první návštěvě u zákazníka bylo vlastně vše jasné, po akustické stránce se zde sečetlo hned několik akusticky nepříznivých jevů, jako jsou vysoce odrazivé povrchy na podlaze a jedné stěně leštěný beton, dvě stěny sklo, na stropě plný SDK podhled, místnost byla čtvercová (stojaté vlny) a poměrně nízká, hluk se v maximální míře umocňoval v koutech místnosti. Majitelé bohužel tento prostor kvůli hluku nevyužívali. Pro odhlučení bylo použito největší dostupné plochy – stropu. Byl osazen perforovanými SDK deskami s minerální izolací v dutině. Zvuk tak otvory v podhledu prostupuje do dutiny, kde je utlumen minerální izolací.

Akustická úprava schodiště

Majitel dvoupatrové vily nebyl spokojen s šířením hluku přes schodiště až do pracovny. Vzhledem k tomu, že prostor měl tvar tubusu 2,2 x 2,2 x 7 m, tak montáž podhledu na strop, který bývá z výběru plochy na pohlcování ten nejúčinnější, neměla smysl. Bylo nutné si uvědomit, jakou dráhu a cestu zvukové vlny urazí, než doputují nahoru ke dveřím pracovny.  Majiteli byl nabídnut námi navržený designový akustický panel ve tvaru oblázku s možností výběru libovolné barvy. Tyto akustické panely jsou také unikátní tím, že jsou přichycené uprostřed jedním bodem, takže s nimi lze otáčet a libovolně měnit tvar sestavy. Tyto panely jsou evidovány na úřadu průmyslového vlastnictví a vlastní osvědčení o zápisu průmyslového a užitného vzoru.

Prostorová akustika v jídelně areálu anglické školy v Praze

Před úpravou školní jídelny s kapacitou 120 žáků umístěné v kruhové místnosti byl na stropě běžný, plný SDK podhled, bez izolace, na podlaze lino a stěny z betonu. Před vlastním výběrem materiálů bylo provedeno kontrolní měření, kde se prokázalo, že doba dozvuku je nepřijatelných 8 sekund. Byl navrhnut akusticky pohltivý, perforovaný sádrokarton na strop a dále svěšené stropní akustické komponenty, které jsou schopny absorbovat zvukové vlny jak ze spodní, tak z vrchní strany, a po obvodu místnosti další akustické panely. Podle architektova návrhu tvarů a barevné palety byly naší firmou akustické panely a komponenty na zakázku vyrobeny. Po instalaci akustických panelů zmizely negativní akustické jevy a celková doba dozvuku po realizaci nepřekročila hodnotu 1,5 sekundy.

© Noitami akustika 2010 - 2017 | Web navrhl a vytvořil MarMal.cz - tvorba webových stránek.