Proč dělám to co dělám, proč blog na stránce s odhlučněním?

Čím se živím?

Hodně lidí po položené otázce „čím se živíš“ a odpovědi „odhlučněním a akustikou“ vůbec nemají tušení, o co vlastně jde. Reakce jsou většinou stejné, „jako že děláš repráky?“ nebo „super zrovna potřebuji domácí kino – poradíš mi, jak a kam rozmístit bedny?“. Po vysvětlení rozhovor sklouzne vždycky k tomu, jestli by nebylo lehčí usměrnit nebo se zbavit problémových sousedů a je to vtipné téma k pobavení :-).

Ale já vím, že pro spoustu lidí je to každodenní realita, každý den nadávat, křičet, brečet nebo se stresovat hlukem od sousedů nebo z blízké restaurace nebo s hlukem na pracovišti.  Nevyspání, nesoustředěnost, pocit, že to snad nikdy nebude lepší, že ve vysněném drahém bytě v novostavbě je slyšet každé spláchnutí, že už se zblázní z té věčně hučící klimatizace v práci a podobně. Zkrátka, že jsou mezi námi lidé, kterým způsobuje hluk pěkný peklo.

Přijdu na návštěvu i k vám

Moje práce je mimo jiné i o tom, že chodím do bytů, nebo provozoven v rámci nezávazných nabídek, ročně jich navštívím opravdu hodně, a povídám si s majiteli o jejich trápení s hlukem často i do nejintimnějších podrobností. Někdy se mi svěří, že díky dlouhodobému hluku v noci přišli o sny nebo že jim hluk narušuje sexuální život, protože jeden z partnerů prostě nesnese pocit, že je slyší někdo cizí… Takových lidských příběhů už jsem vyslechl desítky a možná kdybych o tom napsal knihu, bylo by to zajímavé počtení.

Proč blog na stránce s odhlučněním

Protože žádný není, v České republice prostě neexistuje žádný blog nebo laikovi srozumitelné povídání o dodatečném odhlučnění a prostorové akustice. A co to tedy dodatečné odhlučnění a prostorová akustika je?

Co je cílem dodatečného odhlučnění:
To znamená, že ve chvíli kdy si čtete, nebo usínáte, tak nevnímáte zvuk z projíždějícího automobilu před domem. Práh vnímání ho ignoruje, je to zvuk, který se vás nijak netýká. Cílem dodatečného odhlučnění je dostat zbytkový hluk za práh vašeho sluchového vnímání. Tak aby se na něj mozek prostě již nesoustředil. Tak aby byl brán jako nějaké zvukové pozadí, jako projíždějící auto před domem.

Co je to prostorová akustika:
Znáte ten pocit, když v prázdné vyklizené místnosti slyšíte ozvěnu? Po zaplnění interiéru záclonami, knihovnou, kobercem, sedačkou se vnímání zvuku zásadně zlepší. Tak to je prostorová akustika.

Mám svoji práci rád

Při svojí práci se cítím dobře, rád se setkávám s novými lidmi a dělím se s nimi o své zkušenosti, baví mě pomáhat řešit jejich problémy s hlukem. Každý případ je jiný, v každé budově, bytě, restauraci je potřeba se zaměřit na něco jiného a mě baví vymýšlet a navrhovat ta nejlepší řešení. Někdy je to opravdu alchymie nakombinovat postupy a použité materiály tak, aby došlo k maximálnímu zlepšení.
Moje práce je pro mě koníček, líbí se mi, že pomáhám lidem lépe žít. Lépe spát. Zkvalitňovat sexuální vztahy :-).
Mám rád svoji práci. A vím, že ji dělám dobře.

Petr Vlček

© Noitami akustika 2010 - 2017 | Web navrhl a vytvořil MarMal.cz - tvorba webových stránek.