Molitanové a Polyesterové akustické panely

Molitan zná každý z nás, v podobě matrace na něm poleháváme, používá se jako výplň nejrůznějšího nábytku, molitan se dá využít i jako zvuk pohlcující materiál.

Co je to molitan ?

Molitan je pěnový Polyuretan, z Polyuretanu se vyrábí celá řada věcí ze všech odvětví. Od válců a válečků pro průmyslové dopravníky, kladky, přes oděvy až po povrchové úpravy materiálů a také molitany na kterých usínáme.
Molitany patří mezi základní amatérské až poloprofesionální řešení v úpravě doby dozvuku a to v prostorách sloužící povětšinou jako domácí zkušebny, dílny, nebo amatérské nahrávací studia. Lze tento materiál uplatnit především na pohlcení středních a vyšších frekvencí do 50% účinnosti, což se kolikrát může hodit a to z důvodu aby se prostor příliš „nezatlumil“

A jak si tedy na tom výkonem molitan stojí ?

Vycházeno z měření Molitanových jehlanů 70mm o objemové hustotě 35Kg/m3
Materiál nedokáže pohlcovat nízké frekvence, dokonce do 250Hz nemůžeme mluvit o jakékoliv pohltivosti, při frekvenci 500Hz se pohybujeme na hranici 0,2. Začíná to být zajímavé až kolem 1000Hz, kdy se pohltivost pohybuje těsně pod 0,6. Stoupající frekvencí molitan pohlucuje lépe a lépe až na hodnotu 0,9.

Závěrem tedy nutno dodat, že molitan patří mezi akusticky pohltivé materiály, ale je pouze jen průměrným materiálem, ale se spousty výhod. Hlavní výhodou molitanů je, že si tento materiál může koupit a namontovat úplně sám, není zapotřebí jakékoli proškolení systému, další výhodou je relativně příznivá cena i když za obdobnou cenu pořídíme materiál z většími pohltivými vlastnostmi. Materiál se i skvěle udržuje a je mechanicky odolný, což je u akustických panelů málo běžné.

V současné době se na Českém, Evropském i Světovém trhu dá z čeho vybírat. Český výrobce bohužel zůstává u klasických jehlanů, zahraniční evropští výrobci jdou trochu dále, ale designovky zde určitě nehledejte.

Jaké tvary tento produkt nabízí ?

Z valné většiny se jedná o různé modifikace jehlanů, nebo krychliček, dále vlnky nebo stříšky. Nejefektivnější se zdají být tzv „basstrap“ komponenty určené na instalaci do koutů, zde může být panel široký i několik desítek centimetrů a je schopný pohltit až cca 70%, ale bohužel zas jen bez nízkých frekvencí.

Takže závěrem zhodnocení molitanu jako akustického panelu

  • dostupnost a cena
  • montáž může provádět i neproškolená osoba
  • údržba – třeba i luxováním a mokrou cestou
  • anorganický materiál, minimální riziko šíření plísní
  • mechanická odolnost
  • bídná zvuková absorbce
  • vzhled
  • vysoce hořlavý materiál i v samozahášivé variantě materiál vlastně doutná

Co je to polyester ?

Polyester je syntetický materiál přidávámý především do konfekčních textilií ke „zlepšení“ jejich vlastností, potkáme jej naprosto všude, určitě máte zrovna na sobě kousek hadříku kde nějaký ten polyester je.
Tyto panely se vyrábí v Číně, vlastně neznám ve světe jiného výrobce akustických panelů z tohoto materiálu, posledních pár let se dají sehnat i v ČR. Oproti molitanům a většiny akusticky absorbčních materiálů se již jedná o designový počin, některé řady jsou opravdu povedené a dokáží prostor nejen obstojně akusticky upravit, ale také povznést o cosi nového, pohledného…
Tyto panely se dají použít takřka všude, já osobně vidím uplatnění do reprezentativních prostor kanceláří, foyere, kavárny, restaurace aj.

A jak si akusticky vede fešný hadřík z číny ?

Vycházeno z měření panelu 75mm
Přiznám se, že jsem ještě neměl s matriálem osobní zkušenost, ani jej nemám přeměřený v ČR, vycházím z protokolů dodaných od výrobce, no a podle něj si vede podstatně podstatně lépe, než třeba molitan… nejen v celém frekvenčním pásmu, ale i na nízkých frekvencích tak i průměrem. Nízké frekvnece kolem 100Hz dokáže absorbovat již od 0,2. U frekvence 500 výrobce udává hodnotu kolem 0,8 což se mi zdá nadhodnocené… a dále si křivka drží přibližnou hodnotu mezi 0,85 až 0,95.

Závěrem musím dodat, že tato křivka se odlišuje od ostatních matriálů a zvědavost mi nedá, zřejmě si v nejbližší době si panely otestuji sám. Materiál si podle podkladů od výrobce vede skvěle, určitě se jedná o nadprůměrný matriál, s největší pravděpodobností i o širokopásmový akustický absorber třídy A.

A tvary, no posuďte sami – geometrie je magická, co ?

 

Výrobce uvádí 20 základních barevných variací pro každý typ panelu, typů je dohromady asi dvacet, takže je celkem z čeho vybírat.

Hodnocení závěrem

  • slušný výkon pohlcení v celém frekvenčním spektru
  • design každým coulem
  • mnoho barevných a tvarových variací
  • dostupnost
  • vysoká cena

© Noitami akustika 2010 - 2017 | Web navrhl a vytvořil MarMal.cz - tvorba webových stránek.